شهید سید محمد تقی شاهچراغ: هدف و مقصودم از جبهه آمدن این است: 1- رضای حق 2- لبیک به ندای امام امت امید مستضعفان جهان 3- آزادی کربلا 4- تکلیف شرعی را اداء کرده باشم... با خداوند پیمان می بندم که در تمام عاشوراها و در تمام کربلاها با حسین (ع) همراه باشم و سنگر او را خالی نکنم تا هنگامی که همه احکام اسلام در زیر پرچم اسلامی امام زمان (عج) به اجرا درآید.

Back شما اینجا هستید: نشرح نگاره ی یار

سند افتخار

sanade eftekhar11

آن چه در ذیل می آید؛ گزارشی است به قلم فرزند شهید والامقام حضرت حجت الاسلام و المسلمین موسوی دامغانی و جانباز دوران دفاع مقدس ، حجت الاسلام والمسلمین سید محمد باقر داودالموسوی از چگونگی دریافت دست نوشته ی مقام معظم رهبری که در تابستان 1380 و در آستانه ی اولین نکوداشت شهدای روستای حسن آباد دامغان، به منظور تجلیل از مقام شامخ شهیدان و مردم متدین شهرستان دامغان توسط معظم له صادر گردیده است .

 

سند افتخار

زنده نگه داشتن یاد شهدا کمتر از شهادت نیست . ( مقام معظم رهبری)

 گرامی داشت یاد و راه شهیدان، وظیفه‏ ی زینبیّونی است که بار امانت رسالت خطیر و سعادت آفرین حسینیان زمان بر دوششان سنگینی می‏ کند. رسالت راست قامتان جاودانه‏ ی تاریخ که با ایثار جانشان، پایداری درخت تناور ارزش‏ های والای انسانی را بیمه کردند و با نثار خونشان، حیات این شجره‏ ی عزّت آفرین که میراث گران‏ بهای الهی در دست نسل امروز ما می باشد ، را جاویدان ساختند.

ستاد یادواره‏ ی شهدای حسن‏ آباد دامغان ، اگرچه دیر هنگام، از سوی کانون فرهنگی هنری شهیدین و با هدف زنده نگه داشتن انگیزه‏ ی جهاد در راه خدا و پاس‏ داشت یاد و راه ایثارگرانی که نماد جاودانه‏ ی این باور در دوران ما بودند؛ تشکیل گردید.

لاله‏ های بوستان ولایت که با ایمان به امام راحل (رضوان الله علیه) - سلاله‏ ی رسول خدا و تکیه زده بر جایگاه ولایت فقیه و جانشینی امام زمان (ارواحنا العالمین له الفداء) - و راه او پا در مسیر جهاد و شهادت نهادند و شاه‏ بیت شعار همراه با شعور الهی‏ شان «با ولایت تا شهادت» بود، همواره تبعیت از ولیّ فقیه را به هم‏ سنگران خود و امت اسلامی توصیه می‏ کردند.

از همین روی، خادمان شهدای حسن آباد دامغان، در گیر و دار فراهم سازی مقدّمات برگزاری نخستین یادواره‏ ی این گل‏گون کفنان، به الهام الاهی و هدایت ارواح مطهّر شهیدان - که در تمامی مراحل کار، عنایت شان مشهود و ملموس بود- بر آن شدند تا مُهر تأیید ولایت امر و جانشین امام عصر (صلوات الله علیه)، حضرت آیت الله العظمی خامنه‏ ای (حفظه الله) را بر تارک این نکو داشت به یادگار بگذارند و دست نوشته‏ ی مبارک ولیّ امر مسلمین را زینت بخش این گرامی داشت سازند. افتخاری که گر چه در بادی امر، بلند پروازانه و دست نیافتنی می‏ نمود؛ اما باور ارتباط قلبی دو سویه‏ ی میان شهیدان و ولیّ ‏امر و یقین به عنایت خاص حضرت آقا به شهیدان و ایثارگران و تجلیل و پاس داشت یاد و راه آنان ، ما را نسبت به وصول به این آرزو امیدوارتر می‏ ساخت و بر تحقق آن تحریص مان می‏ نمود.

موضوع را با حضرت حجۀ ‏الاسلام و المسلمین تقوی، ریاست محترم شورای سیاست گذاری ائمه‏ ی جمعه در میان نهادیم و از ایشان خواهش کردیم تا موضوع یادواره‏ ی شهدای حسن‏ آباد را با حضرت آقا در میان بگذارند و از ایشان درخواست مرقومه ‏ای نمایند. این پیشنهاد خادمان شهدا با استقبال و تشویق ایشان مواجه گردید . جناب آقای تقوی پذیرفتند که پی‏گیر این موضوع باشند و پیشنهاد دادند که اطلاعیه‏ ای مزیّن به تصاویر شهدای والامقام را به دست ایشان برسانیم تا ایشان با عرضه‏ ی آن به محضر رهبر معظم انقلاب، درخواست مان را خدمت ایشان مطرح نمایند.

این طرح و تأیید آن از سوی جناب آقای تقوی و امید بر تحقّق آن، انگیزه‏ ی جدیدی بر پی‏گیری امور اجرایی یادواره در جمع ما ایجاد نمود و جنبش تازه ‏ای در کار به وجود آمد. واحد اطلاع رسانی یادواره با جدیت پی‏گیر طراحی و چاپ طرح تبلیغاتی یادواره گردید و در زمانی کوتاه و با تلاش و همّت عزیزان، طرح نهایی پوستر آماده و به جناب آقای تقوی تحویل داده شد.

دوستان، سخت سرگرم کارهای مربوط به یادواره بودند که مژده‏ ی مسرّت آفرین دریافت دست‏ نوشته‏ ی حضرت آقا به ما رسید و موجب مزید امتنان الهی بر خادمان شهدا گردید.

پس از اطلاع از عنایت رهبر معظم انقلاب به شهدا و ایثارگران شهرستان دامغان، به اتفاق برادر ارجمندم، جناب حجۀ الاسلام والمسلمین سید حسین شاهچراغی به منظور تشکر از حمایت‏ ها و پی‏گیری حضرت حجۀ الاسلام و المسلمین تقوی در ثبت این افتخار تاریخی، خدمت ایشان رسیدیم و ضمن تشکر از زحمات ایشان، گزارشی از روند کار ارائه گردید.

ایشان پس از استماع گزارش روند اجرایی یادواره، پیشنهادی دادند که شیرینی کام ما را که به دریافت مرقومه‏ ی حضرت آیت الله خامنه ای شهد آگین گشته بود، تکمیل کرد.

پیشنهادی که باورمان را به یقین آورد ، کارمان مورد تأیید شهیدان بوده و آن را به عنوان قدردانی شهیدان عزیز از دست ‏اندرکاران یادواره تلقی کردیم.

پیشنهاد ایشان چه بود؟

اصلا فکرش را هم نمی‏ کردیم!

جناب آقای تقوی که خوشنودی از روند کار، در سیمای شان کاملاً مشهود بود؛ پیشنهاد دادند تا در نماز جماعت ظهر دفتر مقام معظم رهبری که به امامت حضرت ایشان برقرار بود حضور یابیم و مستقیماً از بذل عنایت حضرت آقا قدردانی نماییم.

در خدمت جناب آقای تقوی و به اتفاق آقای شاهچراغی توفیق الهی رفیق گردید و به زیارت رهبر معظم انقلاب حضرت آیت الله العظمی خامنه‏ ای شرف ‏یاب گردیدیم و نماز جماعت را به امامت پیشوای امت اسلامی اقامه کردیم.

پس از نماز، حضرت آقا رو به جمع حاضر کردند و حضّار، یک به یک به عرض ارادت پرداختند؛ ما که بر این توفیق به خود می‏ بالیدیم ؛ یک باره با دیدن لبخند مقتدا و دل‏ آرام شهدای عزیز تمام خستگی‏ های اجرایی و نامرادی‏ های پیش آمده در مسیر برپایی یادواره، از ذهن مان زدوده شد و شیرینی دیدار رضایت مندانه‏ ی ولی امر مسلمین از نکو داشت یاد شهدا جای آن نشست ؛ فرصت را مغتنم شمرده و ضمن معرفی اعضای ستاد یادواره‏ ی شهدای حسن‏ آباد دامغان به محضر رهبر معظم انقلاب، توضیحاتی پیرامون زادگاه شهیدان والامقام حجج اسلام و المسلمین موسوی دامغانی و شاهچراغی و برگزاری نخستین یادواره‏ ی شهدای روستای حسن‏ آباد خدمت معظم‏ له ارائه دادیم و به نمایندگی از ایثارگران شهرستان دامغان از محضر ایشان بابت عنایت ویژه ‏شان به دارالمؤمنین دامغان و شهدای والامقام آن دیار قدردانی و تشکر نمودیم و رهبر معظم انقلاب "حفظه‏ الله" نیز ضمن تجلیل از شهیدان گران قدر شهرستان دامغان، به ویژه شهیدین عزیز شاهچراغی و موسوی دامغانی، نکاتی پیرامون عظمت گرامی داشت یاد شهدا بیان فرمودند و این دیدار خاطره انگیز به عنوان شیرین ‏ترین خاطره‏ ی خدمت به آیین شهادت در ذهن دست‏ اندرکاران یادواره ثبت گردید.

اینک این یادگار گران‏ بها – دست‏نوشته‏ ی رهبر معظم انقلاب - به عنوان سند افتخار مضاعف برای دار المؤمنین دامغان و مردان جهاد و شهادت این شهر و نیز شهیدان والامقام و خاندان معزّز آن راست قامتان جاودانه‏ و تمامی حسرت به کامان شهادت، در تاریخ این دیار ثبت می گردد و ستاد یادواره‏ ی شهدای حسن‏ آباد دامغان به خود می بالد که دلیل این افتخار گردیده و آن را شاهدی بر قبول حُسن ، در خدمت به شهیدان و راه ماندگار آنان می داند.

 ستاد یادواره‏ ی شهدای حسن‏ آباد دامغان - فروردین 1381