شهید سید محمد تقی شاهچراغ: هدف و مقصودم از جبهه آمدن این است: 1- رضای حق 2- لبیک به ندای امام امت امید مستضعفان جهان 3- آزادی کربلا 4- تکلیف شرعی را اداء کرده باشم... با خداوند پیمان می بندم که در تمام عاشوراها و در تمام کربلاها با حسین (ع) همراه باشم و سنگر او را خالی نکنم تا هنگامی که همه احکام اسلام در زیر پرچم اسلامی امام زمان (عج) به اجرا درآید.

زندگی نامه ی پدر و مادر شهید سید علی طباطبائی نیا

پدر شهید

مرحوم سید محمد علی درخوشی (تقوی طباطبائی) فرزند سید حسن و پدر شهید ارجمند سید علی طباطبائی نیا در سال 1295 هجری شمسی در روستای حسن آباد دامغان به دنیا آمد. وی سال های نسبتاً کوتاه عمرش را در این روستا سپری کرده و به شغل شتر داری و نیز کارگری اشتغال داشته اند. کسانی که ایشان را می شناسند از وی تصویری با صفات خوب اخلاقی همچون شجاعت، سخاوت و غیرت در ذهن دارند. اگر چه مرحوم سید محمد علی در سن 36 سالگی و در حدود سال1330 ه.ش بر اثر بیماری ناشی از شنا و مسمومیتِ پس از آن از دنیا رفته اند؛ ولی به حقیقت می توان گفت: صفات با ارزشی که برای فرزندان خویش به ارث گذاشته اند ؛ عاملی مهم در رشد و تعالی ایشان مخصوصاً شهید عزیز سید علی طباطبائی نیا بوده است. پیکر این پدر را پس از اقامه ی نماز توسط حجت الاسلام والمسلمین سید طاهر شاهچراغی در قبرستان بکیر بن اعین دامغان به خاک سپردند.
حکایاتی چند از زندگی ایشان بر سر زبان ها باقی مانده است که می توانید برخی از این خاطرات زیبا را در قسمت «مصاحبه ها - گفت و گو با پسر عموی شهید» دنبال نمایید.
 

03

مادر شهید

مرحومه سیده آمنه شاهچراغی فرزند سید عباس (فرزند میر باقر) مادر مکرمه ی شهید ارجمند سید علی طباطبائی نیا متولد روستای حسن آباد دامغان می باشد. بستگان از او با ویژگی هایی هم چون متدین و بی آزار نسبت به دیگران یاد می کنند. ایشان پس از وفات همسرشان در سنین جوانی، جهت تأمین هزینه های زندگی خود و فرزندانشان (دو دختر و دو پسر) با سختی و زحمات طاقت فرسا و از طریق نانوایی در خانه های مردم کسب درآمد می نموده اند.
این بانوی مکرمه پس از شهادت سید علی و به سبب سنگینی مصیبت ، به صورت مکرر از فرزند شهید شان درخواست هم جواری با او را می نمایندکه در عالم رؤیا وعده ی شهید مبنی بر ملحق شدن به او را دریافت می نماید و در زمانی کوتاه پس از این ماجرا از دنیا می روند و پیکرشان را به جهت حضور دخترانشان در روستای میان درّه گرگان در آن روستا به خاک می سپارند. فرزند دیگر ایشان هم مرحوم سید ابراهیم درخوشی از جانبازان دفاع مقدس بوده اند که بر اثر عوارض مجروحیت به خیل شهیدان می پیوندند و در گلزار شهدای دلیجان به خاک سپرده می شوند.