شهید سید محمد تقی شاهچراغ: هدف و مقصودم از جبهه آمدن این است: 1- رضای حق 2- لبیک به ندای امام امت امید مستضعفان جهان 3- آزادی کربلا 4- تکلیف شرعی را اداء کرده باشم... با خداوند پیمان می بندم که در تمام عاشوراها و در تمام کربلاها با حسین (ع) همراه باشم و سنگر او را خالی نکنم تا هنگامی که همه احکام اسلام در زیر پرچم اسلامی امام زمان (عج) به اجرا درآید.

زندگی نامه ی پدر و مادر شهید ماشاءالله حاجی کمالی

 پدر شهید
 
مرحوم رحمت الله حاجی کمالی پدر شهید بزرگوار ماشاء الله حاجی کمالی ، متولد1317/10/8 شمسی می باشد . آن چه که از صفات و خصائص وی بر زبان ها جاری است ، حکایت از آن دارد که از طریق کارگری و با زحمت فراوان روزی خانواده را فراهم و با سخاوت در محیط خانه هزینه می کرده اند و در برابر ناملایمات و سختی های زندگی با وجود داشتن 5 فرزند ، صبورانه مقاومت می نموده اند . بنا بر گفته ی فرزندان ، در محیط خانه بسیار مهربان و در جهت تربیت صحیح فرزندان دقیق بوده اند به طوری که به مسائل دینی بچه ها و مخصوصاً احترام به مادر اهمیت خاصی می داده اند . از توفیقات بزرگ این پدر ، مداحی اهل بیت عصمت و طهارت (علیهم السلام ) می باشد که سبب الگو گیری شهید ماشاءالله نیز گردید و ماشاءالله را به این وادی سراسر عشق و شور کشانید .
 وی سرانجام به سال 1363 شمسی و در روز یازدهم محرم الحرام در حالی که تنها 46 سال از عمر شریفش می گذشت بر اثر بیماری از دنیا رفت و به ارباب خود حضرت حسین بن علی (علیه السلام ) پیوست . روحش شاد
 
 19

مادر شهید
 
خانم سیده زهرا شاهچراغ فرزند مرحوم سید حسن، متولد 1324/1/5 شمسی و مادر شهید والامقام ماشاءالله حاجی کمالی؛که در سال های پس از فوت همسر برای فرزندان جای خالی پدر را نیز پر کرده است . مادری بسیار مهربان و دلسوز برای فرزندان و الگو برای بستگان و زنان همسایه.
 با آن که در طی این سال ها همواره مشکلاتی طاقت فرسا همراه خانه ی ایشان بوده است ولی هیچ گاه این موانع سخت و دشوار نتوانسته است او را در انجام وظایفش خسته و ناتوان سازد؛ به طوری که آشنایان از ایشان با صفاتی هم چون مهمان نواز و صبور و اهل صله ی رحم و محبت نسبت به کودکان یاد می کنند . ایستادگی درحوادثی هم چون از دست دادن همسر در اوج شرایط سخت اقتصادی و اجتماعی خانواده ها در دوران جنگ تحمیلی و شهادت فرزندی چون ماشاء الله، نشان از بزرگی روح این مادر دارد؛ داغی که هنوز هم برایش به مانند روز شنیدن خبر شهادت ماشاءالله تازه می نماید و این را تو زمانی می یابی که عکس ماشاءالله را در آغوش می گیرد و با باران بوسه و اشک با فرزند جوانش درد دل می نماید .
 زندگی در خانه ای بسیار محقر در محله ی محروم خواجه شهاب شهر دامغان ، وی را سمبل ایثار و فداکاری برای مردم آن منطقه نموده است .