شهید سید محمد تقی شاهچراغ: هدف و مقصودم از جبهه آمدن این است: 1- رضای حق 2- لبیک به ندای امام امت امید مستضعفان جهان 3- آزادی کربلا 4- تکلیف شرعی را اداء کرده باشم... با خداوند پیمان می بندم که در تمام عاشوراها و در تمام کربلاها با حسین (ع) همراه باشم و سنگر او را خالی نکنم تا هنگامی که همه احکام اسلام در زیر پرچم اسلامی امام زمان (عج) به اجرا درآید.

Back شما اینجا هستید: نشرح معرفی روستا جغرافیای تاریخی جغرافیای تاریخی جغرافیای تاریخی

جغرافیای تاریخی

 

روستای حسن آباد از توابع بخش مركزي دامغان در مختصات جغرافيائي 54 درجه و 19 دقيقه طول شرقي و 35 درجه و 55 دقيقه عرض شمالي قرار گرفته و از دهستان «قهاب رستاق» یا «قهاب پائین» بخش امیر آباد شهرستان دامغان واقع در حاشیه کویر نمک و مسیر جاده دامغان ـ اصفهان می باشد که در فاصله 32 کیلومتری جنوب شهر دامغان و 140 كيلومتري شمال شرقي شهر سمنان واقع گردیده است . ارتفاع اين روستا از سطح دريا 1093 متر است . حسن آباد 10 کیلومتر با ایستگاه امروان فاصله دارد. صاحب تاریخ قومس مزرعه «کاظم آباد» و «جهان آباد» كه در زبان مردم اين منطقه «جان آباد» گفته مي شود را جزء این روستا می داند .

این دهستان مجموع چند آبادی و مزارع کوچک و بزرگ در کنار کوهها و دشت های سرسبز با مرکزیت روستای فرات می باشد.عموم فرهنگ نویسان قهاب را «سپید» معنی کردند و «رُستاق» را معرب رُستاک می دانند که به مجموع چند روستا که در کنار هم واقع شده اند اطلاق می گردد.

در وقف نامه امامزاده جعفر علیه السلام دامغان که به سال 518 ﻫ. ق و همچنين در وقف نامه مدرسه حاج فتحعلی بیگ كه در سال 1118 قمری نگاشته شده است از این قهاب با عنوان قهاب سادات یاد شده است.