شهید سید محمد تقی شاهچراغ: هدف و مقصودم از جبهه آمدن این است: 1- رضای حق 2- لبیک به ندای امام امت امید مستضعفان جهان 3- آزادی کربلا 4- تکلیف شرعی را اداء کرده باشم... با خداوند پیمان می بندم که در تمام عاشوراها و در تمام کربلاها با حسین (ع) همراه باشم و سنگر او را خالی نکنم تا هنگامی که همه احکام اسلام در زیر پرچم اسلامی امام زمان (عج) به اجرا درآید.

Back شما اینجا هستید: نشرح معرفی روستا اماکن تکیه تکیه

تکیه

بنای حسینیه روستا و یا به تعبیر مردم تکیه ، در سمت راست ورودی حسینیه جدید واقع شده بوده است و یکی از بناهای زیبای روستا با معماری ویژه ، دارای دو درب ورودی که به سالن اجتماع باز می شد و ستون های محکمی که بنا را استوار داشته و در دو طرف طبقات فوقانی قرار داشت که به «شاه نشین» معروف بود و فلسفه نام گذاری آن هم به درستی معلوم نیست.

بعدها به علت ازدیاد جمعیت  روستا و حضور مردم روستاهای اطراف و مردم شهردامغان و حتی شهرهای اطراف که آوازه مراسم سنتی حسن آباد را شنیده بودند ، توسعه ی این فضا ضروری می نمود لذا بعد از تخریب مکان سابق ، در سمت چپ همان بنای قدیم ، اقدام به ساخت حسینیه ای در دو طبقه کردند که به احترام دو شهید گرانقدر روستا ـ شهید حاج سید ابوالقاسم موسوی دامغانی و شهید حاج سید حسن شاهچراغی ـ حسینیه شهیدین نامگذاری شد. از طبقه فوقاني بيشتر زنان استفاده مي كردند كه بعد به پايگاه بسيج روستا واگذار گرديد، در حاشيه بالائي حسينيه تصاوير شهدا و تعدادي از وعاظ حسن آبادي قرار گرفته است . منبري فلزي هم در اين حسينيه قرار دارد كه از موقوفات مرحوم سيد علي داودالموسوي ـ مردم او را به نام سيد علي شير مي شناسند ـ مي باشد. در وسط صحن حسینیه هم درختی بود کهن سال از تیره نارون با محصولی شبیه توت که محققان آن را «پت» مي ناميدند و دارای قدمت بسیار زیادی بود ، همه کهنسالان روستا قدمت آن را از زمان اجداد خود می دانستند و برای او قداست و حرمت قائل بودند كه متاسفانه اخيراً براي گسترش حسينيه این درخت را قطع نمودند. از عده اي از بزرگان حسن آباد شنيدم كه مي گفتند از اول محرم تا روز يازدهم محرم مايعي از درخت خارج مي شد كه معروف بود اين درخت نيز در عزاي شاه شهيدان كربلا گريه مي كند.

در سالهای جدید در قسمت انتهائی صحن حسينيه مکانی به نام «زینبیه» جهت استفاده مجالس خواهران ساخته گردید که بانی آن مرحوم حاج سید آقا حسینی بود. در کنار آن جهت مراسم  مختلف آشپزخانه بهداشتی با تمام امکانات ساخته شده که باقیات صالحاتی برای بانیان آن می باشد.